1.Öncelikle gideceğiniz yerdeki hava durumuna bakın…

Seçeceğiniz kıyafetler ve eşyalarınızın en önemli belirleyicisi hava koşulları olacaktır. Artık meteoroloji tahminleri o kadar gelişti ki çok büyük sürprizlerle karşılaşmak gibi durumlar olabildiğince asgariye indi. Dünyanın her şehrine ve hatta kasabasına kadar aylık hava raporlarını alabileceğimiz internet siteleri mevcut.  Ben kendi adıma yıllardır www.accuweather.com’u kullanıyorum.

2. Ne kadar az eşya o kadar rahatlık…

Bir bavula ya da sırt çantasına çok şey sığdırabilirsiniz. Ama öncelikle bu ağırlığı sürekli taşıyacağınızı unutmayın. Ve yine bavul ya da çantanın içinde bölümler olmadığından,  ihtiyaç duyduğunuz her kıyafet ya da eşya için onu tekrar boşaltıp doldurmak zorunda kalacaksınız.. Özellikle de bir yerde sabit değilseniz, sürekli kalacak yer değiştiriyorsanız bu sorununuz daha da büyük olacaktır. Bir diğer önemli konu da, hediyeler. Gittiğiniz yerlerden kendinize ve yakınlarınıza bir şeyler alacağınız kesin. Bunlar için de çantanızda yeriniz kalmasına özen gösterin. 

3. Çantaya neler koymalıyım…

Çantaya bir şeyler koymaya başlamadan önce, “tuh unuttum”, “kahretsin” ve “keşke”l er yaşamak istemiyorsanız bir liste yaparak birkaç gün öncesinde hazırlamaya başlayın ve en az  gitmeden önceki gün bitirmiş olun. Ki unutulan ya da aklınıza son anda gelen bir şey olursa, tedarik için zamanınız olsun.

Olmazsa olmazlar

Öncelikle pasaport, biletler, kimlik kartınız, atm kartınız ve varsa ehliyetinizi çantanızın ulaşılması kolay ama bir o kadar da güvenli olacak bir yerine koyun. Hatta tüm bu evrakları seyahatiniz süresince her gün yanınızda taşıyacağınızı da düşünürseniz, hepsini içine alacak ayrı bir bel ya da boyun çantası tercihi daha yerinde olur. Kredi kartınızı da alabilirsiniz ama yurt dışında her hangi bir bankadan para çekecekseniz bunu ancak ATM kartınızla yapabilirsiniz.

Küçük bir ilk yardım çantası hazırlamayı da unutmayın. İlk yardım çantası derken kastettiğim; nükseden ya da kronik bir hastalığınız varsa, bunlara yönelik ilaçlarınızı, baş ağrısı, mide bulantısı vb gibi tatilinizde size sıkıntı yaratabilecek durumları giderebilecek ilaçlar ve birkaç yara bandı.  Çünkü gittiğiniz ülkede muadil ilaçları bulamayacağınız gibi, reçetesiz satın alamayabilirsiniz de.

Tabi bir de Hijyen çantanız olmalı. Eğer bir marka bağımlısı değilseniz, özel alerjik bir durumunuz yoksa, ya da özel hassasiyetiniz, bu çantanıza sabun, şampuan, saç kremi, tıraş köpüğü gibi şeyler koymanıza gerek yok. Gittiğiniz yerden de satın alabilirsiniz. Benim için bu çantanın olmazsa olmazı küçük seyahat tipi diş fırçam ve macunum, tıraş bıçağım, tırnak makasım ve parfümüm. Ama tabi kadınlar için durum daha değişik.

Kıyafetler

İki pantolon, bir şort, üç tişört bu süre için yeter de artar bile.  Hatta ben şort olabilen pantolon seçeneğini kullandığım için ayrıca bir şorta gerek de kalmıyor.  Yaz ve kış ayırmaksızın bunları kullanıyorum. Eğer soğuk bir iklime gidiyorsam yanıma bir de termal içlik alıyorum.  Bahsettiğim bu pantolonlar kumaş yapısı olarak hem ince hem kırışmaya dayanıklı hem de yağmura ve suya dayanıklı. Ayrıca ıslandığında ya da yıkmak gerektiğinde çok çabuk kuruyabiliyor.  Bir mayo almam gerekiyorsa, bunu da şort tipi bir seçim yapıyorum ki, deniz ya da havuz dışında geceleri rahat etmek adına ya da acil durumda şort olarak kullanabiliyorum.  Üst kıyafet olarak 3 tişört yeterli demiştim ama serin olabilecek akşamlar için bir de polar oldu mu işlem tamamdır. İç çamaşır ve çorap konusunda ben kullan ve at taktiği uyguluyorum. Unutmadan, bir yağmurluk her zaman hayat kurtarır.

Ayakkabı

Seyahatiniz yaz aylarında ise ve zorlu parkurlarda yürüyüş de yapmayacaksanız, iyi bir spor ayakkabı ve bir de gerektiğinde terlik vazifesi de görecek bir sandalet ideal bir seçim olur. Kış ayı ise, iyi bir yürüyüş botu,hatta goretex ( su geçirmez, hava alır) olması size büyük rahatlık sağlar.

4. Başka neler olabilir…

Küçük bir termos size sıcak ya da soğuk içecek lüksü sağlar. Ayrıca hijyen olarak da bardağınızı yanınızda taşımış olursunuz.

Not almak için küçük bir defter ve kalem.

Gideceğiniz ülkenin priz sistemi farklı olabilir, yanınıza ona göre bir dönüştürücü almanız oldukça işe yarar.

Listeye ekleme yapmak elinizde. Ama ben size tam bu noktada 2. Maddeyi hatırlatacağım. Ne kadar az eşya o kadar rahatlık…

 

 

0

Yorumlar